Nacionalni
Sportski
Savez
Slepih i
Slabovidih

Srbija
Golbal Šah Kuglanje Atletika Plivanje


Provisional Schedule   |    Results   |    Images Gallery

Man team (DOWNLOAD)

Woman team (DOWNLOAD)

Mix tandem (DOWNLOAD)


Man individual B1 (DOWNLOAD)

Man individual B2 (DOWNLOAD)

Man individual B3 (DOWNLOAD)


Woman individual B1 (DOWNLOAD)

Woman individual B2 (DOWNLOAD)

Woman individual B3 (DOWNLOAD)



Man single event B1 (DOWNLOAD)

Man single event B2 (DOWNLOAD)

Man single event B3 (DOWNLOAD)


Woman single event B1 (DOWNLOAD)

Woman single event B2 (DOWNLOAD)

Woman single event B3 (DOWNLOAD)



Man Individual B1

Pos. Name Country Qualification Result Final Result Final result
1 2 3 4 1 2 3 4
1.Zdislav KoziejPOL1721581541616451401801551756501295
2.Ranko MilutinovićCRO1471431551556001481701591736501250
3.Stjepan ĐunđekCRO1481601631486191151401821465831202
4.Stojan BjelajacCRO1551571351385851271481281655681153
5.Mitja OsolnikSLO1201521531375621411361371515651127
6.Marian TothSVK1411461541135541251451441505641118
7.Dorel PopROM1381381521255531241401131084851038
8.Dumitru VaduvaROM1131391671425611401141201014751036
9.Günter GrabowskiGER119141138146544      
10.Anton StrakošSVK142119146127534      
11.Enver JusićCRO127120151127525      
12.Tilo BehrendtGER123117145124509      
13.Istvan CsengeriHUN113129149117508      
14.Krzysztof TarkowskiPOL12299162112495      
15.Darjo VogričSLO121127115114477      
16.Milovan GuculSRB1489213699475      
17.Safet BaltičSLO9314090133456      
18.Szczepan PolkowskiPOL11498123110445      
19.Miroslav DjordjevićSRB10096105115416      
20.Milan PavlovićSRB89998780355      
21.Kenan KudusBIH82477691296      




Man Individual B2

Pos. Name Country Qualification Result Final Result Final result
1 2 3 4 1 2 3 4
1.Stanko JerkovićCRO1871931891847531861881661917311484
2.Mieczyslaw KontrymowiczPOL1671891961707221951911861777491471
3.Robert KataiSRB1911791891827411812001601667071448
4.Branislav ViktorovićSRB1841851711917311781841741787141445
5.Jakob VodušekSLO1711871821787181881931701757261444
6.Tomaž FurlanSLO1811621711766901832011661987481438
7.Wladyslaw WakulinskiPOL1671861741867131831811721867221435
8.Villiam JelušićCRO1671781771957171701711741867011418
9.Gerhard ThumserGER1481771941686871681901811787171404
10.Jože LampeSLO1682031721687111451751831856881399
11.Milutin Topić CRO1771721731636851691441681766571342
12.Zoran ĐukićBIH1701851801496841791591581536491333
13.Vasile DamianROM176177157172682      
14.Goran JončićSRB177163164176680      
15.Silvio HartseilGER185136168183672      
16.Peter VojvodaSVK173164168164669      
17.Stanislav FortkovskiPOL162181162164669      
18.Peter SisenszkiHUN174161169164668      
19.Tiberiu OreianROM176165173152666      
20.Gabor CzuthHUN158165164174661      
21.Štefan KubašSVK173162155168658      
22.Živoslav IvanovićSRB183163157152655      


Man Individual B3

Pos. Name Country Qualification Result Final Result Final result
1 2 3 4 1 2 3 4
1.Marjan ŽalarSLO1971851931957701821991961957721542
2.Vlado MilovićSRB1861732032147761891991741977581534
3.Levente OrdogROM1891972041667561891991741977591515
4.Damir PetrosanecSRB1822091991597491931941911817591508
5.Karel ParilCZE1911831831947511921851761887411492
6.Zlatko VučenovićCRO1952021741927631821781871777241487
7.Karlheinz LöfflerGER1821871821897401881821911847451485
8.Miloš PavićSRB1741861991817401861741871807271467
9.Roman OndrejkovičSVK1921801881707301711801951887341464
10.Laszlo SpanyikHUN1891921721867391711701671937011440
11.Bernd SchollGER1881941691757261861711761666991425
12.Zbigniew StrzeleckiPOL1901731811857291811601681866951424
13.Mario MuškardinCRO173183166203725      
14.Mitja ŽalarSLO180195176173724      
15.Ralf-Peter LokatGER200180168170718      
16.Mirko RusSLO165174186187712      
17.Vedran DumenčićCRO177184179172712      
18.Albert SordylPOL188167178175708      
19.Milija BjekićSRB182179169176706      
20.Peter VrablecSVK167175178182702      
21.Mirko ŠtajdoharCRO173180178167698      
22.Grzegorz KanikulaPOL185164177163689      
23.Arpad HejasROM172169163169673      

Woman individual B1

Pos. Name Country Qualification Result Final Result Final result
1 2 3 4 1 2 3 4
1.Petra DešaCRO1461311401485651461461351465731138
2.Adelheid RotherGER1361451291265361241261431425351071
3.Regina SzczypiorskaPOL105141129128503128117124112481984
4.Gordana MiloševićSRB129137130103499124137107105473972
5.Karmen VogričSLO80144131122467      
6.Elena NegrilescuROM1289614295461      
7.Barbara SzypulaPOL13365114107419      

Woman individual B2

Pos. Name Country Qualification Result Final Result Final result
1 2 3 4 1 2 3 4
1.Lajosne KeresztesiHUN1781691671616751751771691827031378
2.Evica ŠerfezCRO1781731651766921731691691676781370
3.Daniela SoldanROM1861621721716911611531661856651356
4.Anna BarwinskaPOL1581691411786461621791691696791325
5.Roza PopadićSRB1691631761786861621481711586391325
6.Munevera BajricaBIH1651751591566551491591641656371292
7.Anna PaulusovaCZE1441801651626511481671561576281279
8.Danica PadežnikSLO1591621461756421551541561636281270
9.Milijanka LukovićSRB149163175148635      
10.Andrea HartseilGER146151171165633      
11.Alojzija PircSLO153154164158629      
12.Jadwiga SzuskiewiczPOL155168153141617      
13.Ankica NovkovićSRB129160155161605      
14.Adelheid DörfertGER143149151137580      
15.Tanja ĐukićBIH102151154158565      

Woman individual B3

Pos. Name Country Qualification Result Final Result Final result
1 2 3 4 1 2 3 4
1.Ruža MarkešićCRO1861821832007511681741831736981449
2.Marija FrasSLO1601821741756911841971841597241415
3.Klaudia BoandaROM1641711831806981791721741726971395
4.Irena CuryloPOL1721711791666881771701831747041392
5.Edith RienGER1651631961696931581681651806711364
6.Emilia SawiniecPOL1611651621916791591531761566441323
7.Zdenka BenedikSLO162180167164673      
8.Ljiljana TrbulinSRB163162169163657      
9.Ljiljana StefanovićSRB165167173147652      

MIX TANDEM B1

Pos. Country Name Result Together
1.CROPetra Deša5651184
Stjepan Đunđek619
2.POL 1Regina Szczypiorska 5031148
Zdislaw Koziej645
3.GERAdelheid Rother5361045
Tilo Behrendt509
4.SLOKarmen Vogrič4671029
Mitja Osolnik562
5.ROMElena Negrilescu4611014
Dorel Pop553
6.SRBGordana Milošević499974
Milovan Gucul475
7.POL 2Barbara Szypula419914
Krzysztof Tarkowski495



MIX TANDEM B2

Pos. Country Name Result Together
1.SRB 1Roza Popadić6861417
Branislav Viktorovič731
2.CROEvica Šerfez6921409
Villiam Jelušić717
3SRB 2Milijanka Luković6351376
Robert Katai741
4.ROMDaniela Soldan6911373
Vasile Damian682
5.POL 2Anna Barwinska6461368
Mieczyslaw Kontrymowicz722
6.SLO 1Danica Padežnik6421360
Jakob Vodušek718
7.HUNLajosne Keresztesi6751343
Peter Sisenszki668
8.SLO 2Alojzija Pirc6291340
Jože Lampe711
9.GER 2Andrea Hartseil6331305
Silvio Hartseil672
10.POL 1Jadwiga Szuszkiewicz6171286
Stanislaw Fortkowski669
11.GER 1Adelheid Dörfert5801267
Gerhard Thumser687
12.BIHTanja Djukić5651249
Zoran Djukić684



MIX TANDEM B3

Pos. Country Name Result Together
1.CRORuža Markešić7511449
Mirko Štajdohar698
2.SLO 2Zdenka Benedik6731443
Marjan Žalar770
3.GEREdith Rien 6931433
Karlheinz Löffler740
4.SRB 1Ljiljana Stefanović6521428
Vlado Milović776
5.SRB 2Ljiljana Trbulin6571406
Damir Petrošanec749
6.SLO 1Marija Fras6911403
Mirko Rus712
7.POL 2Emilia Sawiniec6791387
Albert Sordyl708
8.POL 1Irena Curylo6881377
Grzegorz Kanikula689
9.ROMClaudia Boanda6981371
Arpad Hejas 673



TEAM COMPETITION - MAN

Pos. Country B1 B2 B3 Final team result
Name Result T.res. Name Result T.res. Name Result T.res.
1.CROATIAStjepan Đunđek6191219Villiam Jelušić7171470Vedran Dumenčić71214754164
Ranko Milutinović600Stanko Jerković753Zlatko Vučenović763
2.SLOVENIAMitja Osolnik5621018Jakob Vodušek7181408Mitja Žalar72414943920
Safet Baltič456Tomaž Furlan690Marjan Žalar770
3.ROMANIADorel Pop5531114Vasile Damian6821348Levente Ordog75614293891
Dumitru Vaduva561Tiberiu Oreian666Arpad Hejas673
4.SERBIAMilovan Gucul475891Branislav Viktorović7311472Vlado Milović77615253888
Miroslav Djordjević416Robert Katai741Damir Petrosanec749
5.POLANDZdislav Koziej6451090Mieczyslaw Kontrymowicz7221391Grzegorz Kanikula68913973878
Szczepan Polkowski445Stanislav Fortkovski669Albert Sordyl708
6.GERMANYTilo Behrendt5091053Silvio Hartseil6721359Ralf-Peter Lokat71814583870
Günter Grabowski544Gerhard Thumser687Karlheinz Löffler740
7.SLOVAKIAMarian Toth5541088Štefan Kubaš6581327Peter Vrablec70214323847
Anton Strakoš534Peter Vojvoda669Roman Ondrejkovič730



TEAM COMPETITION - WOMAN

Pos. Country B1 B2 B3 Team result
Name Result Name Result Name Result
1.CROATIAPetra Deša565Evica Šerfez 692Ruža Markešić7512008
2.GERMANYAdelhaid Rother536Andrea Hartseil633Edith Rien6931862
3.ROMANIAElena Negrilescu461Daniela Soldan691Klaudia Boanda6981850
4.SERBIAGordana Milošević499Roza Popadić686Ljiljana Stefanović6521837
5.POLANDRegina Szczypiorska503Jadwiga Szuskiewicz617Irena Curylo6881808
6.SLOVENIAKarmen Vogrič467Danica Padežnik642Marija Fras6911800



Man Single Event B1

Pos. Name. Country Final Result
1 2 3 4
1.Zdislav KoziejPOL140180155175650 (12X9)
2.Ranko MilutinovićCRO148170159173650 (11X9)
3.Stjepan ĐunđekCRO115140182146583
4.Stojan BjelajacCRO127148128165568
5.Mitja OsolnikSLO141136137151565
6.Marian TothSVK125145144150564
7.Dorel PopROM124140113108485
8.Dumitru VaduvaROM140114120101475

Man Single Event B2

Pos. Name. Country Final Result
1 2 3 4
1.Mieczyslaw KontrymowiczPOL195191186177749
2.Tomaž FurlanSLO183201166198748
3.Stanko JerkovićCRO186188166191731
4.Jakob VodušekSLO188193170175726
5.Wladyslaw WakulinskiPOL183181172186722
6.Gerhard ThumserGER168190181178717
7.Branislav ViktorovićSRB178184174178714
8.Robert KataiSRB181200160166707
9.Villiam JelušićCRO170171174186701
10Jože LampeSLO145175183185688
11.Milutin Topić CRO169144168176657
12.Zoran ĐukićBIH179159158153649

Man Single Event B3

Pos. Name. Country Final Result
1 2 3 4
1.Marjan ŽalarSLO182199196195772
2.Levente OrdogROM189199174197759 (18X9)
3.Damir PetrošanecSRB193194191181759 (17X9)
4.Vlado MilovićSRB186191202179758
5.Karlheinz LöfflerGER188182191184745
6.Karel ParilCZE192185176188741
7.Roman OndrejkovičSVK171180195188734
8.Miloš PavićSRB186174187180727
9. Zlatko VučenovićCRO182178187177724
10.Laszlo SpanyikHUN171170167193701
11.Bernd SchollGER186171176166699
12.Zbigniew StrzeleckiPOL181160168186695

Woman Single Event B1

Pos. Name. Country Final Result
1 2 3 4
1.Petra DešaCRO146146135146573
2.Adelheid RotherGER124126143142535
3.Regina SzczypiorskaPOL128117124112481
4.Gordana MiloševićSRB124137107105473

Woman Single Event B2

Pos. Name. Country Final Result
1 2 3 4
1.Lajosne KeresztesiHUN175177169182703
2.Anna BarwinskaPOL162179169169679
3.Evica ŠerfezCRO173169169167678
4.Daniela SoldanROM161153166185665
5.Roza PopadićSRB162148171158639
6.Munevera BajricaBIH149159164165637
7.Danica PadežnikSLO155154156163628 (4X9)
8.Anna PaulusovaCZE148167156157628 (3X9)

Woman Single Event B3

Pos. Name. Country Final Result
1 2 3 4
1.Marija FrasSLO184197184159724
2.Irena CuryloPOL177170183174704
3.Ruža MarkešićCRO168174183173698
4.Klaudia BoandaROM179172174172697
5.Edith RienGER158168165180671
6.Emilia SawiniecPOL159153176156644